You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/szpital-nieklanska.org.pl/includes/menu.inc).

Zespół suchego oka. Jak sobie pomóc?

on Sep 3, 2023
Jest to dolegliwość obecnych czasów – klimatyzowanych wnętrz, długich godzin pracy przed komputerem, starzejącego się społeczeństwa. Na szczęście z zespołem suchego oka możesz poradzić sobie szybko jak też skutecznie.


Ażeby znaleźć się u zdroju dyskomfortowej dolegliwości, należy zajrzeć w głąb oka.




Szczegółowiej, w miejsce zwane aparatem łzowym. Zespół suchego oka wywołany jest niedostatecznym wydzielaniem łez czy też wydzielaniem ich w odbiegającym od prawidłowego składzie. Na zespół suchego oka szczególnie narażone są osoby starsze, przyjmujące środki z konserwantami, pracujące w niekorzystnych warunkach, przyjmujące niektóre farmaceutyki.

Intryguje Cię ta tematyka? Kliknij ten link i sprawdź, jak podchodzi do tego zagadnienia inny autor w treści swojego artykułu!

Jakie są oznaki? Najbardziej powszechne to: suchość oka, uczucie ciała obcego pod powiekami, pieczenie, nadmierne łzawienie, uczucie zmęczenia oka, czasowe zamglenia spostrzegania.


Czy potrafisz odpoczywać?
Author: Bird&Co.
Source: Bird&Co.


Objawy wzmagają się w niepomyślnych dla oczu warunkach, przykładowo w klimatyzowanych pomieszczeniach , na wietrze jak też na słońcu, przy zetknięciu ze spalinami etc. Nasileniu oznak sprzyjają też działania, w czasie jakich rzadko mrugasz, takie jak odczytywanie, oglądanie TV czy korzystanie z laptopa. Zespół suchego oka nieleczony może wieść do trwałych przemian organu – uszkodzenia nabłonka rogówki, stanów zapalnych i owrzodzeń rogówki, a w rezultacie nawet do utraty wzroku. Specjalista powinien zalecić Ci, jeśli jest to możliwe, wyeliminowanie przyczyny powstawania owej choroby – unikanie wnętrz o szkodliwych warunkach bądź odpowiednie użytkowanie komputera.




Powinien zapisać też krople do oczu, np. Cationorm, będące odpowiednikiem łez, a także zaznajomić z możliwością zabiegu, polegającego na zwolnieniu odpływu Twych łez poprzez wszczepienie silikonowych zatyczek do kanalików łzowych.