Wady wymowy – jąkanie

on Aug 20, 2023
Jąkanie to problem zdrowotny, z którym w tym kraju zmaga się około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można skutecznie leczyć warto zwrócić uwagę na stosowną opiekę osoby dotkniętej tym problemem. Rodzina i przyjaciele powinni przeczytać jakie są przyczyny jąkania, jak przebiega leczenie i gdzie można otrzymać pomocną dłoń.
Przyczyny Jednym z czynników sprawczych jąkania jest tzw. jąkanie rozwojowe wynikające z naturalnej niepłynności w mówieniu uczącego się mówić dziecka. Stara się ono wtedy wyrazić słowami swoje emocje szybciej niż potrafi. Czynnikami sprzyjającymi jąkaniu mogą być też problemy neurologiczne. Przyczyna jąkania może także tkwić w czynnikach środowiskowych jak wydarzenia mocno stresujące w młodości (np. bolesna szczepionka) czy szkodliwe reagowanie na oznaki niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy wytykanie błędów może doprowadzić do pogłębienia jąkania.

Pomoc Jeżeli ujrzymy u dziecka trudności z mówieniem, zwłaszcza, gdy wiążą się one z emocjonalnym zachowaniem dziecka, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Logopeda warsztaty logopedyczne online lub neurologopeda ze znacznym doświadczeniem na pewno będzie wartościowym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on poznać przyczyny problemu w konkretnym przypadku, a co ważniejsze zaproponuje metody leczenia. Terapia jąkania w wielu przypadkach daje pożądane efekty.

Terapia Powstało dużo metod terapii jąkania. Najbardziej powszechne metody klasyczne zawierają takie czynności jak praca nad ujawnieniem i usunięciem przyczyn lęku, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia panowania nad mówieniem przy zastosowaniu pauz czy wyśpiewywania. Ciekawą metodą jest lekko dyskusyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uregulowaniu procesu mówienia poprzez wykorzystanie ręki dominującej i przezwyciężaniu lęków.

Niezależnie od opieki lekarskiej oraz sposoby leczenia wyjątkowo istotne jest właściwie wsparcie ze strony otoczenia pacjenta. rodzina i znajomi powinni mówić bez zmian, słuchać bacznie i mieć pokłady cierpliwości dla osoby z problemem jąkania.

Jeśli potrzebujesz pomocy poznaj stronę Szerszenska.com

Source: Szerszeńska