Nasze zmysły pozwalają nam orientację w rzeczywistości. Co jednak, kiedy zaczynają się psuć, szczególnie pogarsza się nasz wzrok?

on Jun 13, 2023
Nasze zmysły pozwalają nam na orientację w świecie, są potrzebne, żeby właściwie funkcjonować. Co jednakowoż zrobić, jak jeden z nich zaczyna się psuć? Zwłaszcza jeśli jest to wzrok? Na szczęście są sposoby, żeby sobie z tym poradzić.

Narzędzie do badania wzroku
Author: Michael (a.k.a. moik) McCullough
Początkowo trzeba przypomnieć, iż warunkiem dobrego i ostrego widzenia jest prawidłowa budowa, a jednocześnie funkcjonowanie układu optycznego oka. Do oka ludzkiego dostają się promienie świetlne, a później przechodzą przez rogówkę oraz soczewkę, ażeby skupić się na soczewce. Tam odbierane są przez receptory nerwowe, a następnie przekształcane w impulsy elektryczne. Takie impulsy transportowane są do mózgu nerwem wzrokowym.

Zadanie mózgu skupia się na przeinaczaniu impulsu w wyraźny obraz. Operacje wad wzroku - (zobacz też - laserowa korekcja wzroku chorzów) możemy wykonać przez laserową korekcję. Stosujemy ją już bardzo długo i potwierdza się jako niezwykle dobra metoda w dziedzinie wyeliminowania obowiązku noszenia okularów albo szkieł kontaktowych. Liczby nie kłamią, a w tej sytuacji są faktycznie zachęcające, ponieważ z tej metody skorzystało już kilkanaście milionów pacjentów na całym świecie (więcej). Na czym to polega? Za wszystko odpowiedzialna jest wiązka lasera excimerowego. Zasada funkcjonowania polega na wykorzystaniu tak zwanego zjawiska fotoablacji, jaki polega na usuwaniu następnych warstw rogówki o grubości od 0,5 do 1 mikrona. Najbardziej istotne w zabiegu laserowej korekcji wad wzroku jest perfekcyjne wymodelowanie kształtu rogówki oka ( o tym).

Musi być tak to wykonane, żeby wpadające do oka promienie świetlne były skoncentrowane na siatkówce, w taki sposób będą tworzyły wyraźny obraz. W czasie tego zabiegu parametry światła laserowego są indywidualnie dobierane dla każdego człowieka. Te parametry można ustalić na podstawie danych zgromadzonych w czasie badań kwalifikacyjnych pacjenta.

wzrok
Author: JZO
Source: JZO
Jeśli występuje przypadek krótkowzroczności to efektem korekcji będzie spłaszczenie, natomiast w sytuacji, jak jest to dalekowzroczność – uwypuklenie środkowej części powierzchni rogówki. Taki zabieg rokuje bardzo dobrze i z pewnością daje niemal pewny wynik poprawy wzroku. Nie dziwi więc fakt, iż coraz więcej osób próbuje skorzystać z tego sposobu, gdyż jest to antidotum na realne problemy ze wzrokiem. A wiadomym jest, że jak coś działa, to trzeba z tego korzystać, szczególnie, że chodzi o coś tak istotnego jak wzrok.