Najważniejsze informacje na temat zeza, jakie są przyczyny jego powstawania i w jaki sposób się je leczy.

on Sep 12, 2023
Przy prawidłowym wzroku obie gałki oczne podążają dokładnie w tym samym kierunku. Steruje tym zaawansowany mechanizm mięśni odpowiedzialnych za ruchy gałki. Jeżeli z jakiś powodów mięśnie te zostaną osłabione lub coś się z nimi stanie, to pojawia się problem z równoczesnym koncentrowaniem wzroku na jednym przedmiocie. Zewnętrznym rezultatem czegoś takiego jest uciekanie jednego lub obu oczu na boki, czyli popularny zez. Powodów tego schorzenia jest parę, pojawia się ona przeważnie u małych dzieci, lecz także dorośli mogą w pewnych okolicznościach na nią zachorować.

Jeśli chodzi o dorosłych najczęstsze powody to cukrzyca, nadciśnienie i kłopoty z nerwami albo mięśniami wzrokowymi. Lekarze wyróżniają parę odmian zeza, w zależności od kąta odchylenia gałek może być zez rozbieżny, zbieżny, ku dołowi i górze oraz skośny. Jedną z odmian tego schorzenia będzie zez zwany ukrytym, który polega na nieprawidłowym funkcjonowaniu jedynie niektórych grup mięśniowych. W takiej sytuacji pojawiają się kłopoty z tym, że obie gałki oczne przejmują naprzemiennie widzenie.
oko
Author: Nithi Anand

Duży zez jest zauważalny przez rodziców, jednak często może zajść konieczność jego sprawdzenia u okulisty. Szczęśliwie współczesna wiedza okulistyczna daje wiele metod pozwalających na w miarę skuteczną eliminację tego problemu. Dobra klinika okulistyczna w pierwszej kolejności powinna bardzo dokładnie zbadać osobę mającą zeza, a następnie zaoferować odpowiednie leczenie - zadbaj o swój wzrok.

Niekiedy do dyspozycji będzie parę metod i razem z lekarzem prowadzącym będzie trzeba znaleźć najbardziej odpowiednią. W wielu przypadkach powinno wystarczyć zastosowanie odpowiednich ćwiczeń wyrabiających prawidłowe widzenie, niezwykle pomocne będą również odpowiednie okulary.

Intrygujący tekst? Jeśli tak uważasz, kliknij ten link. Tam oczekuje na Ciebie więcej bonusów (https://drjanicki.pl/interwencyjne-leczenie-bolu) - one również Cię bardzo zaciekawią!

Przy pewnych rodzajach tej choroby dają one bardzo dobre wyniki, jednak niestety nie przy wszystkich. W cięższych przypadkach może się okazać konieczna operacja zeza, poprawiająca funkcjonowanie mięśni przy oku - wylecz zeza. Przy dzieciach istotne jest, żeby leczenie zacząć tak szybko jak się da, wtedy są największe szanse na wyleczenie.