You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/szpital-nieklanska.org.pl/includes/menu.inc).

Kiedy trzeba zrobić pierwsze kontrole wzroku u dzieci?

on Jun 18, 2023
Wady wzroku to coraz częściej pojawiający się powód kontroli u doktora okulisty. Jedną z najważniejszych przyczyn schorzenia wzroku w formie dalekowzroczności albo krótkowidzenia jest spędzanie dużej ilości czasu przy monitorze komputera lub przed ekranem telewizora.


Wraz z wiekiem rozwija się także choroba o nazwie zwyrodnienie plamki żółtej.


ratownik wodny
Author: Simone Liberanome
Source: http://www.flickr.com


Kłopoty z widzeniem mogłyby również stanowić znak astygmatyzmu, starczowzroczności lub daltonizmu. Leczenie niewłaściwego widzenia opiera się na wybieraniu odpowiednich okularów korekcyjnych lub szkiełek kontaktowych. Można także przeprowadzić laserową poprawę widzenia. Dzisiejsza okulistyka zezwala na relatywnie wczesne diagnozowanie nieprawidłowości wzroku u dzieci. Jest to niezwykle ważne, gdyż można by w taki sposób zacząć efektywne leczenie i tak zapobiegać pojawianiu się niedowidzenia. Badania (sprawdź czym jest test nifty) kontrolne u lekarza należy przeprowadzać jak najwcześniej - nawet w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia, A potem nadal wykonywać diagnostykę raz w roku.


para
Author: Christopher Michel
Source: http://www.flickr.com


Należy również pamiętać o tym, że zazwyczaj potomstwo nie sygnalizuje najmniejszego problemu z brakiem ostrości widzenia. Nie wie bowiem, że obserwuje świat w sposób niewłaściwy. Jego oko potrafi doskonale się dostosowywać do warunków otoczenia - nosi to nazwę tzw. zdolność akomodacji. Z tego też powodu koniecznie trzeba bacznie obserwować jego zachowanie. Istnieją określone symptomy, które powinny zaniepokoić rodziców oraz które spowodują, że należy umówić się na wizytę kontrolną u okulisty. Do takich symptomów zalicza się m.




in. mrużenie oczu, zamykanie lub zasłanianie jednego oka, bóle głowy czy też brak chęci do czytania, problemy z uczeniem się, uraza do pisania czy też oglądanie tv albo pisanie z bliskiej odległości.