Jak przebiega artroskopia kolan oraz rekonstruowanie ACL - zerwanie więzadła krzyżowego we Wrocławiu

on Mar 28, 2023
Kontuzja kolana, niezależnie jaka, jest sprawą poważną. Nigdy nie można jej ignorować, ponieważ bez specjalistycznego leczenie, nic się nie poprawi. Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) jest niezwykle poważnym uszkodzeniem. Więzadło pełni funkcję stabilizatora, uważany jest za najważniejszy. Chociaż tak właśnie jest, należy mieć na uwadze, że nie jest jedynym, w związku z czym objawy kontuzji mogą być różne.

zabieg chirurgiczny
Author: CEHURD CEHURD
Najczęściej jednak jest to uczucie uciekającego kolana, tzn. nie posiadania stabilności. Łączy się to z bólem, naprawdę ostrym oraz charakterystycznym dźwiękiem, który jest podobny do trzasku. W dodatku schorzeniu towarzyszy opuchlizna kolana, która chociaż może maleć, zostawia uczucie dyskomfortu. Jako że ACL pozwala nam wiedzieć, gdzie znajduje się nasze kolano oraz w jakiej pozycji, jego prawidłowe działanie jest naprawdę niezwykle ważne. Jak leczone jest to uszkodzenie?

Na początku przeprowadzana jest artroskopia, czyli metoda leczenia stawy kolanowego. Jest ona uznawana za lekko inwazyjną. Polega na wprowadzeniu kamery do wcześniej zrobionego otworu. Do kolejnego otworu wkłada się natomiast niezbędne do wszelkich napraw narzędzia. Za pomocą kamery lekarz może dokładnie zoperować dane miejsce. Po zakończeniu zabiegu operowanej osobie zakładane są szwy. Zazwyczaj zostanie w szpitalu nie jest konieczne. Przy rekonstrukcji ACL, naprawia się wówczas każdy uraz, który przeszkadza w dotarciu do więzadła. Jeżeli musi być na nas przeprowadzana artroskopia kolana Wrocław posiada sztab specjalistów, którzy mogą zrobić taki zabieg. Jak wspomniano, artroskopia jest poprzedzającym etapem dla odnowy więzadła krzyżowego. Więcej informacji

Kolejnym krokiem jest pobranie fragmentu tkanki: więzadłowej lub ścięgnistej, zazwyczaj z okolic operowanego miejsca. Pobrany materiał wprowadzany jest to specjalnie wcześniej przygotowanych tuneli, ulokowanych w kościach. Dopasowuje się go przy użyciu implantów. Kolejno nakłada się dreny, które wyjmuje się po 1,5 do 2 dni. Pobyt w szpitalu po wykonaniu operacji trwa 2 do 3 dni. Po 2 tygodniach od zabiegu przeprowadzana jest pierwsza kontrola. Przez ok. 3 miesiące należy nosić specjalistyczny stabilizator. Podobnie jak w przypadku artroskopii, jeżeli czeka nas rekonstrukcja ACL Wrocław ma bardzo dobrych specjalistów w tej dziedzinie, których znajdziesz tutaj: zapraszamy na stronę.

chirurg
Author: Phalinn Ooi
Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego jest niezwykle poważnym schorzeniem, którego z całą pewnością nie powinno się ignorować, ponieważ nieleczone może prowadzić do dużych konsekwencji. Kolano (sprawdź - usg kolana wrocław) nie jest stabilne, a my narażamy się na zwyrodnienia stawu kolanowego. Dlatego też naprawdę warto udać na artroskopię oraz rekonstrukcję, by by być w pełni sprawnym i zdrowym.