Co trzeba wykonać, jeżeli chcemy pojechać do uzdrowiska?

on Mar 28, 2023
Jeżeli stan Twego zdrowia tego potrzebuje, mógłbyś pojechać na kurację do uzdrowiska. Trzeba pomyśleć jednak o tym z wyprzedzeniem, gdyż formalności, które związane są z wyjazdem do uzdrowiska trwają bardzo długo.

Na wyjazd do sanatorium oczekuje się średnio 16 miesięcy a w co poniektórych województwach nawet 2 lata. Skierowanie na sanatoryjne leczenie wystawia doktor ubezpieczenia zdrowotnego. Bierze pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta albo przeciwwskazania, które istnieją oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na zdrowie pacjenta. Sam pacjent lub doktor przesyła skierowanie albo daje je samodzielnie do Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (zobacz oxalin) w zamkniętej kopercie, która jest opatrzona napisem "skierowanie na leczenie sanatoryjne". Jednak samo wysłanie skierowania nie zapewnia jeszcze wyjazdu. Oceny celowości wyjazdu do sanatorium przeprowadza specjalista w branży medycyny fizykalnej albo rehabilitacji medycznej, który zatrudniony jest w oddziale funduszu. To właśnie on wskazuje miejsce leczenia i rodzaj leczenia. Jeżeli stwierdzi on, że występują przeciwwskazania, albo że nie ma potrzeby uzdrowiskowego leczenia, wtedy odrzuca skierowanie. Wtedy druk zwracany jest doktorowi, który ten druk wystawił.

fotografijka - szkolenia
Author: mik Krakow

Pacjent dostaje na piśmie informację o odmowie. Ta decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie. Skierowanie do sanatorium ważne jest 18 miesięcy. Jeżeli przez ten czas leczenie nie rozpoczęło się, wtedy NFZ powiadamia pacjenta, że skierowanie utraciło ważność. Posiada na to 14 dni od upłynięcia tego terminu. Kiedy chcielibyśmy jechać do sanatorium, musimy postarać się o nowe skierowanie. Po ustaleniu terminu leczenia oddział Narodowego Funduszu Zdrowia dostarcza pacjentowi potwierdzone skierowanie. Oddziały funduszu prowadzą spis oczekujących osób na potwierdzenie skierowania.

Każdy pacjent posiada prawo do sprawdzenia swojego miejsca na liście oczekujących. Jeśli ktoś chce zrezygnować z pobytu w sanatorium, w takiej sytuacji powinien szybko przekazać skierowanie na wyjazd do Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i uzasadnić na piśmie rezygnację.