Zwolnienie medyczne po ustaniu pracy, kapitał początkowy i ZUS ZWUA - ważne informacje

on Oct 7, 2023
Zasiłek chorobowy za zwolnienie lekarskie można otrzymać nawet po ustaniu zatrudnienia, aczkolwiek powinny być spełnione pewne znaczące wymagania. Jeżeli pracownik zachorował w terminie trwania pracy, natomiast choroba nie przeszła aż do jej ustania, wtenczas zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia oraz zasiłek chorobowy rzecz jasna mu się należą. Do czasu wypowiedzenia umowy, świadczenie to jest wypłacane przez chlebodawcę, niemniej po jej ustaniu wypłaca je ZUS.

zwolnienie lekarskie
Author: http://pixabay.com
Source: http://pixabay.com
Należy jednak złożyć do ZUSU dobrą dokumentację, jaka prezentuje stan zdrowia pacjenta - zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia. Trzeba to zrobić w stwierdzonym terminie, gdyż przekroczenie go zdoła spowodować wstrzymanie świadczenia. Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia nie jest płacony jednostkom, jakie zdobywają rentę czy też emeryturę, są uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych lub nie zyskały prawa do zasiłku. Kapitał początkowy to pojęcie, które zostało wprowadzone poprzez Fundusz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zaciekawiły Cię tematy, które właśnie przeczytałeś w powyższym materiale? Jeśli tak, to dodatkowo zweryfikuj ofertę, a stwierdzisz, że wszystkie wiadomości są wiarygodne.

Kapitał początkowy wylicza się jednostkom, jakie urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, oraz także postaciom, które płaciły składki na ubezpieczenie przed rokiem 1999. Kapitał początkowy jest szacowany na bazie wniosku, który jest rozpatrywany przez stosowną jednostkę w ZUS (więcej: kapitał początkowy). Suma kapitału początkowego może być zróżnicowana, istnieje także nieco różnorodnych sposobów na jej policzenie. Jeśli chcemy starać się o ustalenie kapitału początkowego, bezsprzecznie oprócz złożenia dobrego wniosku, musimy przyrządzić jeszcze inne ważne dokumenty, takie jak na przykład świadectwa pracy czy też legitymację ubezpieczeniową.

Source: pixabay.com
Poświadczenie zus zwua to formularz, który wypełnia się w zamyśle wyrejestrowania jednostki ubezpieczonej z ubezpieczeń i korekty danych, które dotyczą jednostki wyrejestrowanej z ubezpieczeń. Prawidłowe wypełnienie tego dokumentu jest nadzwyczaj istotne, w związku z tym jeżeli nie wiemy jak na przykład to uczynić, skorzystajmy z pomocy, którą znajdziemy w Internecie. W Sieci bez kłopotu odszukamy wzór dokumentu zus zwua - sprawdzaj na poradnik.wfirma.pl, który dopomoże nam porządnie go wypełnić.