You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/szpital-nieklanska.org.pl/includes/menu.inc).

W jakiej sytuacji prościej leczyć chorego?

on Feb 3, 2022
Człowiek to ogół. Nie można by wyleczyć ciała, wykluczając psychikę człowieka. Niestety, mnóstwo doktorów nawet dzisiaj nie bierze takiego faktu pod uwagę.


Ostatnimi czasy mówi się dość dużo o relacji lekarz-pacjent.


żylaki
Author: Salon Urody Pasja
pacjent
Author: CROMA
Source: CROMA


Dziś organizacje oraz standardy ich pracy nie nadążają za zmianą w podejściu do chorego. Słaba sytuacja finansowa służby zdrowia powoduje, że doktorzy walczą o przetrwanie swoich przychodni i przestają zwracać uwagę na zaspokajanie istotnych zapotrzebowań pacjenta. Tak naprawdę psychologia już od długiego czasu jest w programie medycznych szkół wyższych, lecz niezbędna jest zmiana programu uczenia i powiększenie ilości godzin. Dla przykładu trzeba obowiązkowo kształcić lekarzy, w jaki sposób psychika wpływa na zwykłe działanie ludzkiej osoby albo w jaki sposób z pacjentem rozmawiać. Lekarze nie potrafią rozmawiać z pacjentem. Nie mają też pojęcia jaką rolę pełni postawa lekarza względem chorego podczas terapii.


Polska służba zdrowia traktuje chorego w sposób seryjny, tylko jako przypadki choroby. Już sam przebieg dolegliwości jest dla pacjenta stresujący. Jest ona podobna do wyjałowionej ziemi. Aby urosło coś na takiej glebie, trzeba ją wesprzeć. Właściwa kondycja psychiczna jest jak nawóz dla ziemi.

Kiedy już przeanalizujesz ten wpis, nie mniej wciągająca będzie ta oryginalna witryna (https://psychsupport.pl/terapia-poznawczo-behawioralna/), gdyż posiada pokrewne informacje na prezentowany temat.

Naturalnie od samego nawożenia nic na glebie nie urośnie, trzeba ponadto coś zasiać, czyli podać leki, lecz doktor może stworzyć warunki, żeby leki zadziałały korzystniej oraz prędzej. Relacja pacjent-lekarz jest bardzo ważna. To od niej zależy, czy pacjent będzie chciał nadal się leczyć, czy wystraszony nie przerwie kuracji.


Kiedy pacjent posiada ufność do swojego lekarza, czuje mniejszy lęk. Wówczas łatwiej można go leczyć. Także bliskim jest prościej opiekować się chorym, jeśli jest on w korzystniejszym emocjonalnym stanie.