• Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in theme_links() (line 1785 of /var/www/vhosts/szpital-nieklanska.org.pl/includes/theme.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/szpital-nieklanska.org.pl/includes/menu.inc).

Usługi zapewniane w jednostkach opieki osób nieuleczalnie chorych

on Mar 28, 2023
Hospicjum jest miejscem o bardzo charakterystycznych funkcjach. Głównym zadaniem placówek tego rodzaju jest zapewnianie opieki ludziom śmiertelnie chorym, będącym w zaawansowanym stadium choroby. Często tymi schorzeniami są przykładowo nowotwory złośliwe.

Zadaniem hospicjum jest ulżenie chorym w ich cierpieniach, w jak największym stopniu ograniczenie bólu i zagwarantowanie godnego życia w ostatnich miesiącach. Działają rozmaite konkretne odmiany tych zakładów, należą do nich na przykład placówki przeznaczone jedynie dla osób starszych, jak również hospicja dla dzieci. Na terenie Polski istnieje dużo zakładów tego typu, z czego duża liczba z nich działa przy
Zbiórka pieniędzy
Author: Howard Lake
rozmaitych organizacjach katolickich czy zakonnych – w takich miejscach niejednokrotnie działają zakonnice i inne osoby duchowne. Działa po kilka hospicjów na każdym terenie – na przykład pod hasłem hospicjum śląskie lub hospicjum pod Katowicami () można znaleźć aż kilka różnych hospicjów, zarządzanych przez rozmaite organizacje.

Charakterystyka opieki gwarantowanej w hospicjach
Jak już było nadmienione, pracownicy zakładów opieki paliatywnej są osobami, których praca ma na celu ulżenie chorym w cierpieniu i złagodzenie ich bólu. Rzecz jasna w inny sposób wyglądać będą powinności pielęgniarki pracującej w hospicjum dla dzieci, a w inny sposób tej, która pracuje jedynie ze starszymi ludźmi. Każdy pacjent zresztą potrzebuje odrobinę innego typu opieki z uwagi na rodzaj choroby, na jaką cierpi i jej stadium. Ogólnie jednak w hospicjach zatrudnione są osoby z wykształceniem medycznym, których obowiązkiem jest rutynowa pomoc (rehabilitacje) chorym. Sprowadza się to do tego rodzaju czynności jak na przykład mycie, karmienie czy wyprowadzanie na spacer osób poruszających się za pomocą wózków.

Dodatkowe usługi oferowane w hospicjach
Współczesne hospicja podobnie jak pozostałe zakłady starają się iść z duchem czasu i gwarantować własnym pacjentom jak najlepsze warunki. Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę opieka paliatywna (hospicja Katowice) uzyskuje się informacje o rodzajach tych nowych usług. Jest to więc na przykład muzykoterapia, a więc leczenie za pomocą muzyki, która to metoda jest w stanie przynieść pacjentom dużą ulgę. Oprócz tego obecnie w większości placówek chorzy oprócz ciągłego kontaktu z lekarzami mają opcję uzyskania porady psychologa.