Serce jak dzwon

on Jun 25, 2023
Serce mamy tylko jedno. Choć wrażliwe na życiowe problemy, do których zaliczyć można choroby, oraz zawody uczuciowe, bije w najlepsze i nie zamierza się zatrzymać. Co jednak, kiedy co nieco zaczyna się wydarzać, coś co nas martwi, coś niepokojącego, zagrażającemu naszemu bezpieczeństwu bezpieczeństwa? na początek zastosowujemy swoje znane metody: zioła na ukojenie, ciut ruchu, gdy to nie skutkuje z trwogą chwytamy się za serce i idziemy do doktora – kardiologa.

szpital
Author: Serge Tanet
Nie ma żartów i nigdy nie było. Od zawsze serce było lokowane w głównej części, jako najważniejszy człowieczy organ. przypominają to na przykład ścienne malunki z epoki kamienia. Już też Grecy, Rzymianie czy Chińczycy aktywnie emocjonowali się tego typu tematem. Seneka zauważył, że ból (zobacz ukruszony ząb domowe sposoby) w sercu nie jest normalny, jak w pozostałych bolączkach. Jeśli zaś chodzi o serce trzeba się liczyć się z ewentualnością agonii. Kardiologia, jako współczesna nauka powstała w roku 1628. Stało się to po opublikowaniu dzieła o odkryciu krążenia krwi, które odkrył Willam Harvey.

realny czas kardiologii, jak się okazało, przyszedł w XX wieku. choć na początku tego wieku schorzenia sercowo-naczyniowe odpowiadały za mniej niż 10% śmierci na świecie, lecz już pod koniec 20. wieku ta skala mocno się zmieniła – w krajach przemysłowych było to mniej niż 50%, a w krajach rozwijających się 25%. Jak wytłumaczyć tę zmienność? Tłumaczono ją bardziej nikłym istnieniem deficytu pożywienia, a także zmniejszeniem plagi chorób zaraźliwych. Coś jednakże za coś, skoro zniknęły te trudności to od razu pojawiły się inne – wzrost długości życia to jednocześnie zwiększona zapadalność i śmiertelność na choroby sercowo-naczyniowe.

W naszym kraju świadomość, jak serce jest ważne niezmiennie wzrasta. Pod presją akcji, przykładów płynących z krajów zachodnich zmieniamy swoje nałogi żywieniowe a także sposób spożytkowania czasu. Te dwie bowiem sfery mają niezwykłe znaczenie dla naszego serca. I najlepiej porzucić kopcenie papierosów i nie nadużywać alkoholu, bo takie powszechne i niezdrowe środki zwalczania niepokoju do niczego nie prowadzą, a stres jeszcze bardziej kumulują. optymalna dieta tokorzystniejsza praca serca, podobnie ma to miejsce z aktywnością fizyczną: im więcej ruchu, ćwiczeń, tym doskonalsza prognoza dla naszego serca. W zapomnienie odeszły czasy, kiedy na widok biegającego człowieka wszyscy pukali się w czoło albo zastanawiali się, co ten człowiek robi – goni go ktoś a może jakiś szalony…

obecnie w wielkich ośrodkach miejskich, nie tylko w Warszawie, lecz i we Wrocławiu, w Gdańsku (kardiolog Gdańsk) czy Krakowie ludzie trenują w najlepsze. Nie tylko młodzi, także ci w średnim wieku. To dobry prognostyk, że nastała nowa era – troski o najcenniejszy dar – serce.