Przyczyny, symptomy, kuracja wodniaka jądra

on Nov 16, 2023
Choroba nie jest bardzo niebezpieczna, lekarze są jednak zdania, iż przesadne nagromadzenie się płynu jest w stanie zakłócać funkcjonowanie jąder, a przez to oddziaływać pośrednio na produkcję plemników jak też ich jakość, a co się z tym wiąże na męską płodność.

wodniak
Author: Didriks

hospital
Author: Daniel Lobo

Wodniak jądra może tyczyć się tak noworodków, jak i dorosłych mężczyzn. Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem jest zwiększenie worka mosznowego. Wodniak jądra jest to nic innego jak przesadne zbieranie się cieczy w jego osłonkach. Przeważnie tyczy się wyłącznie jednej strony, sporadyczniej schorzenie występuje obustronnie.

Wodniaka jądra z reguły nie powoduje bólu, dlatego choroba odkrywana jest częstokroć przez przypadek czy też dopiero w momencie zwiększonego obrzmienia moszny. Leczenie (terapia boreliozy) wodniaka polega na operacji chirurgicznej. U dzieci zabieg wykonuje się nie wcześniej niż po skończeniu dwóch lat. Nierzadko do tego czasu wodniak ustępuje sam, przykładowo dzięki wchłonięciu się płynu który otacza jądra. Jeżeli jednak zapadnie decyzja o zabiegu chirurgicznym nie ma powodów do lęków – nie jest on skomplikowany, zaś powikłania zdarzają się niezwykle rzadko. Zabieg może zostać przeprowadzony metodą Winkelmanna albo Bergmanna. W obydwu wypadkach najważniejszą rzeczą jest eliminacja nadwyżki płynu, zaś różnica między sposobami polega na tym, że w pierwszej osłonki jądra zostają wywijane na zewnątrz i zszywane ze sobą, zaś w drugiej nadmiar osłonek zostaje po prostu wycięty.

Po zabiegu pacjent musi pozostać w szpitalu aż do chwili usunięcia drenu. Natomiast w ciągu kilku tygodni po zabiegu nieodzowny jest oszczędny tryb życia, zwłaszcza że w owym czasie może wystąpić opuchlizna oraz bolesność moszny.