Możność zakupu lekarstw zamiennych

on Jan 21, 2023
Lokalny rynek farmaceutyczny, biotechnologiczny i technik medycznych jest duży. Sporą część wyrobów zajmują zamienniki, a blisko połowa to towary nowe. Pozostała część to farmaceutyki sprzedawane bez recepty, w tym suplementy Diety.

Polski rynek farmaceutyczny, zdominowany jest przez substytuty.

basen
Author: domzdrowia.pl
Source: http://www.domzdrowia.pl

Pacjenci są przyzwyczajeni do lokalnych produktów, a na ich popularność wpływa przede wszystkim cena. Większość kupujących specyfiki to ludzie starsi, których nieraz nie stać na kupowanie drogich farmaceutyków, a dzięki substytutom mają możliwość zrealizować receptę.

Pod pojęciem leku generycznego, kryje się wytwarzany w Polsce lek odtwórczy, to znaczy ta sama substancja aktywna, którą mieści oryginał. Reaguje ona w taki sam sposób na terapię leczenia pacjenta. Tym bardziej że leki generyczne, równie jak nowatorskie, znajdują się na liście leków refundowanych.

Na bieżącej refundacyjnej liście leków znajdują się zarówno lekarstwa pierwotne, jak i zamienniki.

Masz zamiar rozszerzyć swą wiedzę na ten temat? Zapraszamy zatem do przelogowania się do nowej strony. Tam oczekuje na Ciebie dzisiejszy wpis (https://domsenioramarconi.pl/kontakt/).

Bardzo często dopłacenie chorego do lekarstwa oryginalnego jest jednak wyższa niż do takiej samej substancji, tej samej dawki, tej samej wielkości opakowania specyfiku generycznego. Tańszy lek generyczny jest lekiem, jak każdy inny. Mieści dokładnie taką samą podstawę leczącą, co jego drogi odpowiednik, spełnia te same wymagania jakościowe, a jednak kosztuje mniej. Jego mała cena powstaje przede wszystkim z tego, że wytwarzany jest przez wielu producentów, którzy współzawodniczą na rynku. Producenci mogą sprzedawać go taniej, bo nie musieli robić drogich badań związanych z odszukaniem, zarejestrowaniem i promocją leku. Uczyniła to firma, która lekarstwo odkryła, przebadała i zarejestrowała. Dzięki temu produkowała go jako jedyna pod ochroną patentową przez około 20 lat. Kiedy ochrona

patentowa wygasa i pojawiają się różni producenci, firma w dalszym ciągu próbuje utrzymać dużą cenę swojego wyrobu, stąd wynikają różnice w opłatach.

Każdy aptekarz ma obowiązek powiadomić nabywającego o istnieniu tańszego zamiennika medykamentu, jaki widnieje na recepcie. Dla wielu osób nabycie zamiennika jest jedyną okazją na kontynuowanie terapii.