Lekarz popełnił błąd? Dowiedz się, co teraz, jeśli czujesz się pokrzywdzony przez lekarza

on Mar 28, 2023
Nikt nie przepada za chorowaniem, ale nie przed każdym schorzeniem możemy się obronić. O ile przeziębienie możemy wyleczyć samodzielnie, o tyle ze złamaniem czy bolącym wyrostkiem już sobie nie damy rady. W takich okolicznościach konieczna jest wizyta u odpowiedniego doktora. Niestety nie zawsze terapia kończy się z pomyślnym dla nas wynikiem. Czasem okazuje się, iż czujemy się pokrzywdzeni przez lekarza, jaki albo doprowadził nasze zdrowie do niepożądanego stanu, albo zrobił inny błąd, jaki wpływa na nasze dalsze egzystowanie. Co w takiej sytuacji możemy zrobić?

lekarz
Author: Kurhan
Source: http://www.sxc.hu
Pierwszym krokiem jest jak najbardziej pójście do ordynatora oddziału, jakiemu trzeba przedstawić całą sytuację, choć zapewne już o niej wie. Ordynatorzy albowiem mają pieczę nad całym oddziałem oraz mogą rozwiązać problem albo zgłosić go wyżej, np. do dyrektora szpitala, by zajął się całą sprawą. Możemy także zgłosić zarzut do okręgowego sądu lekarskiego. Taki sąd lekarski oświadczy czy trzeba wszcząć należyte działanie, czy raczej nie. Można złożyć pozew przeciwko całej placówce medycznej bądź konkretnemu lekarzowi, w zależności od tego, czego dotyczy nasza sprawa. Jeżeli wybierzesz sąd lekarski, prawnik (radca prawny) będzie ci niezbędny.

Bez niego nic nie zdziałasz, gdyż najprawdopodobniej nie znasz się na prowadzeniu postępowania. Decyduj się na tylko uznanych specjalistów, którzy prowadzili już z korzyścią dla pacjenta niejedną sprawę i rozeznają się, w jaki sposób zabrać się za dane problemy. Niniejsze sprawy mogą trwać długo, ale jeżeli już podejmiesz decyzję, nie powinieneś rezygnować, gdyż jedynie niepotrzebnie stracisz nerwy.

Nikt nie chce chodzić po sądach, lecz jeżeli twoje zdrowie zostało narażone oraz stale odczuwasz niepozytywne skutki leczenia, nie rezygnuj z podjętych działań. Robisz to bowiem dla siebie. Teraz już wiesz, co zrobić, gdy lekarz nie wywiąże się odpowiednio ze swojej pracy. Co prawda jest tylko człowiekiem, ale od niego jest zależne życie pacjentów, zatem zawsze musi czuwać, by nie popełnić żadnego błędu. Taki błąd może nawet kosztować życie, a jeśli nie życie, to choćby utratę zdrowia, bez którego nie jest prosto cieszyć się czasem, jaki nam pozostał.