Kiedy stomatolodzy decydują się na leczenie endodontyczne pod mikroskopem?

on Mar 28, 2023
Jednym z często wykonywanych w gabinecie dentystycznym zabiegów jest leczenie endodontyczne. To znana alternatywna metoda dla usunięcia chorego zęba. Leczenie to polega na oczyszczaniu z drobnoustrojów wnętrza zęba oraz obumierających lub martwych tkanek miazgi.

Poza tym wymagane jest zdezynfekowanie kanałów korzeniowych czy też wypełnienie ich materiałem biozgodnym.

USG
Author: Arek Olek

W niektórych przypadkach wykorzystuje się również leczenie kanałowe pod mikroskopem. Przeprowadza się je m.in. w takiej sytuacji, gdy budowa zęba pacjenta różni się nieco od normy. To zaś może komplikować zastosowanie w większym stopniu tradycyjnego leczenia. Jeśli z kolei stomatolog zdecyduje się na wykorzystanie mikroskopu, wykonalne będzie zwiększenie pola obserwacji oraz tym samym zauważenie takiego rodzaju szczegółów jak chociażby obliteracje kanałów czy też przewężenia. W wyniku prawdopodobne byłoby wykonanie czynności na całej długości kanałów. Istnieją także anatomiczne powody, dla jakich dentyści łomża decydują się na wykorzystanie leczenia kanałowego przy użyciu mikroskopu. Są to tego typu przypadki jak wąskie lub niedrożne kanały, zakrzywione korzenie albo niewidoczne dodatkowe kanały.

Star Fitness 5
Author: Rafał Depa
Source: Rafał Depa

Zastosowanie mikroskopu pozwala o wiele lepiej określić rzeczywisty stan zęba. To zaś może się przełożyć na finalny wynik całego leczenia. Jeśli powinno być ono przeprowadzone ponownie, to tym bardziej wtedy musi być ono przeprowadzone przy użyciu mikroskopu.

Daje on kilkunastokrotne powiększenie pola widzenia, dlatego też stomatolog o wiele dokładniej jest w stanie wykonać taki zabieg. Mikroskop jest zalecany podczas wykonywania leczenia zwłaszcza ciężkich przypadków.