Jeśli masz problemy z kolanami lub nie wiesz, czy terapia czynnikami wzrostu jest dla Ciebie odpowiednia, zdobądź wiedzę na temat

on Mar 28, 2023
Jednym ze sposobów leczenia, stosowanym przez specjalistów jest terapia czynnikami wzrostu. Pożądanym efektem takiego zabiegu jest stymulacja uszkodzonych tkanek do lepszej odbudowy. Z żyły chorego odciąga się ok. 40 ml krwi, aby pozyskać z niej osocze bogatopłytkowe – PRP (Platelt Rich Plasma). Przygotowaną w ten sposób substancję wstrzykuje się następnie do organizmu pacjenta, w miejscu uszkodzenia.
kolano
Author: Eric Schmuttenmaer
Zawierające czynnik wzrostu płytki krwi skracają wtedy gojenie się uszkodzonych tkanek, zarówno miękkich, jak i kostnych. Terapia czynnikami wzrostu ma wobec tego różne zastosowanie i jest bezpieczna, ponieważ polega na użyciu krwi pacjenta. Osocze osocze bogatopłytkowe wrocław uzyskane od dawcy stosuje się bowiem tylko w wyjątkowych przypadkach.

W przypadku poważniejszych schorzeń i urazów stawowych konieczna jest czasem operacja. Chirurdzy coraz częściej posługują w takich sytuacji metodą artroskopową. Artroskopia kolana (link) jest mniej inwazyjna niż tradycyjny zabieg chirurgiczny. Skraca się wówczas pobyt pacjenta w szpitalu , a także rezygnuje się z obszernego nacięcia, które wiązałoby się w później z brzydką blizną. Inną zaletą tej metody jest krótszy okres rehabilitacji. Taki zabieg odbywa się w znieczuleniu dolędźwiowym lub pod narkozą. Taka operacja kolana polega bowiem na wykonaniu w okolicy stawu niedużych dziurek, poprzez które
operacja
Author: Expert Infantry
wkłada się do kolana specjalną kamerę i za pomocą właściwych narzędzi przeprowadza się operację.

Artroskopia kolana stosowana jest m.in. przy leczeniu uszkodzeń łękotki, kości i chrząstek oraz wiązadeł krzyżowych. Wykorzystuje się ją również w terapii schorzeń przewlekłych, ale nie tylko. Artroskop jest używany bowiem nie tylko w celach leczniczych, ale także w procesach diagnostycznych. Artroskopia nie zawsze oznacza zatem to samo, co operacja kolana (). Zwłaszcza, że używa się jej w leczeniu także pozostałych stawów, np. łokciowych, biodrowych, skokowych, barkowych i wielu innych. Warto skorzystać z informacji dostępnych na stronach internetowych prywatnych przychodni ortopedycznych lub skonsultować się ze specjalistą, aby zdobyć na ten temat bardziej obszerną wiedzę.