You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/szpital-nieklanska.org.pl/includes/menu.inc).

Jakie są pierwsze objawy zaćmy?

on Dec 17, 2019
Dzięki oczom ludzie odbierają aż 80% bodźców. Niestety narząd ten jest narażany na znaczną ilość czynników, które mają na nie niekorzystny wpływ. Powodują one przeróżne choroby, do których zalicza się m.
in. katarakta.


Może objawiać się ona zmętnieniem soczewki. Przeważnie dotyka ona ludzi starszych, ale może być także spowodowana innymi czynnikami niż długość życia. Mogą to być m.in. cukrzyca, stosowanie sterydów (zaćma kortyzonowa) czy urazami (choćby zaćma popromienna lub hutnicza). Ponadto zaćmę mogłyby wywołać powikłania związane z innego typu chorobami narządu wzroku. Jeżeli chodziłoby o pierwsze objawy zaćmy, to zaliczają się do nich cykliczne zmniejszanie się ostrości widzenia, szybsze męczenie się oczu, zamglone widzenie, problemy z oceną odległości czy samym poruszaniem się. Znacznym utrudnieniem przy diagnozie tej choroby jest to, że zaćma może występować w jednym lub obydwu oczach. Jeżeli tylko w jednym, to osoby chore często bagatelizują pojawiające się u nich objawy, co niestety jedynie pogarsza całą sprawę.


operacja
Author: Asha Pagdiwalla
Source: http://www.flickr.com


Trzeba jednak wiedzieć, że nie tylko zaćma może powodować zaburzenia ostrości wzroku. Najważniejsze jest to, aby w wypadku wystąpienia takiego objawu szybko pójść do okulisty, który zbada przyczyny takich symptomów. Na szczęście kataraktę można leczyć za pomocą operacji wszczepienia nowej soczewki. Oczywiście lepsze wyniki byłyby, jeśli pacjent zgłosiłby się szybko po zauważeniu symptomów chorobowych.
Niemniej jednak Leczenie zaćmy jest prawdopodobne na każdym etapie rozwijania się tej przypadłości. Niestety wyjątek stanowi najbardziej zaawansowany etap katarakty. Dlatego też jeśli zaobserwujemy u siebie pogorszenie jakości widzenia, na wszelki wypadek pójdźmy do lekarza.