Jaka może być w praktyce specjalizacja lekarza pierwszego kontaktu?

on Mar 28, 2023
Do wyleczenia nie każdej dolegliwości należy iść do szpitala. Z dużą ich częścią możemy poradzić sobie samodzielnie przy pomocy rodzinnej apteczki lub fundamentalnych leków zakupionych w aptece.

Jeżeli jednak nasza przypadłość to coś nieco bardziej poważnego, to musimy uprzednio udać się do swej przychodni.

zabieg
Author: Perspecsys Photos

W tamtym miejscu spotkamy się z lekarzem POZ, czyli lekarzem rodzinnym. On pomoże nam przy każdego typu podstawowych przypadłościach oraz (w razie potrzeby) skieruje nas do lekarza o konkretnej specjalizacji, przykładowo kardiologa czy nefrologa. Warto tutaj dodać, że lekarz medycyny rodzinnej czy internista to specjalizacje medyczne, zatem wykształcenie danego fachowca. Z drugiej strony lekarz POZ czy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej to jedynie pełnione przez niego role. Jeśli interesuje Cię lekarz rodzinny Bolesławiec to miasto, w jakim go odszukasz. W rzeczywistości mógłby to być pediatra czy lekarz (przejdź na stronę i zapoznaj się z zakresem usług - podolog gliwice) bez specjalizacji.

Aby umówić się na wizytę, często wystarczy tylko zadzwonić do rejestracji. Należałoby dodać, że w przychodni, w jakiej pracuje lekarz rodzinny, wielokrotnie są również gabinety lekarzy innych specjalizacji. W tego typu sposób pacjent mógłby dosyć prędko załatwić kilka spraw związanych ze zdrowiem jednocześnie. Warto tutaj dodać, że lekarz rodzinny postrzega swojego pacjenta całościowo, uwzględniając stanu całego organizmu, stanu psychicznego oraz społecznego danego chorego.

Jeżeli jest nim osoba posiadająca ból gardła czy też z problemem ze stawami, lekarz rodzinny przeprowadza ogólną kontrolę i ewentualnie skieruje do danego specjalisty.