Jak rodzice dzieci kalekich starają się o to, aby ich pociechy mogły w miarę normalnie funkcjonować

on Jan 11, 2023
Posiadanie dziecka staje się pragnieniem wielu par narzeczeńskich, a kiedy wreszcie owo pragnienie się ziści, to czasem radość jest przyćmiona przez chorobę córki. Na szczęście XXI-wieczna medycyna daje niektórym małoletnim pacjentom szanse na zupełne wyzdrowienie, a jeżeli tak obrany cel okazuje się zadaniem niemożliwym do realizacji, to dziecko można rehabilitować, żeby mogło za kilkanaście lat w miarę normalnie funkcjonować. A codzienne ćwiczenia w żadnym wypadku nie muszą być żmudne, gdyż mogą odbywać się również na wolnym powietrzu.

Hipoterapia bywa znakomitym sposobem rehabilitowania niepełnosprawnych dzieci. Oczywiście zaledwie garstkę rodziców stać na opłacenie wspomnianych zajęć, stąd część osób musi korzystać z pomocy fundacji. Tego typu placówki zatrudniają specjalistów decydujących o tym, które z siedmiolatków mogą dosiąść konia. Z kolei same zwierzęta muszą być właściwie przygotowane do współpracy z najmłodszymi, choć wrodzony temperament jest tutaj niezwykle istotny, a łagodność bywa cechą najmocniej pożądaną.

Zajęcia z rehabilitacji też nie muszą być organizowane jedynie w czasie roku szkolnego, ale i w wakacje. Doskonałym miejscem terapii będzie stadnina koni woj. pomorskie usytuowana na terenach atrakcyjnych dla małych wycieczkowiczów, którzy, nie zapominajmy, są także pacjentami. Zwłaszcza dzieciom zameldowanym w wielkich miejscowościach przyda się solidna porcja świeżego powietrza, więc parudniowy pobyt nad Morzem Bałtyckim bądź w Karkonoszach będzie fantastyczną odskocznią od powszednich kłopotów, również dla samych rodziców.

Chociaż hipoterapia nie zapewnia całkowitego wyzdrowienia
Dziecko z koniem
Author: Josh Howley
, to jednakże kontakt z końmi ma dobroczynny wpływ na szkraba. Wspomniana forma terapii okazuje się też rekomendowana podlotkom z zaburzeniami emocjonalnymi lub mającym problemy z kręgosłupem. Przejażdżka koniem kusi również zupełnie zdrowe dziesięciolatki - w końcu wszystkim gimnazjalistom przydaje się kontakt z naturą w tak niebanalnej formie. To fantastyczna alternatywa dla pozostałych, często niebezpiecznych sportów. A jeżeli ktoś chociaż raz w dzieciństwie popróbuje jazdy konnej, ten najprawdopodobniej już w dorosłym życiu nie będzie zamierzał z niej rezygnować. A nawiasem mówiąc, przy realizacji własnych zamiłowań można pomóc innym, dla przykładu będąc wolontariuszem w fundacji, która proponuje podopiecznym zajęcia w ramach hipoterapii.