Interesujące badania, które bardzo dużo mówią o stanie naszego zdrowia. Zdecydowanie powinniśmy je wykonywać

on Feb 15, 2023
Istnieją różnorodne badania, bez których trudno sobie wyobrazić nasze życie. Są badania płuc albo różnych innych narządów wewnętrznych, kluczowe jeżeli chcielibyśmy wiedzieć, czy nie mamy jakiejś wady już od urodzenia lub nowotworu, który w nas jest, a my nie jesteśmy tego świadomi. Inne badania są okresowe, na przykład kobieta w ciąży musi przejść badania prenatalne, żeby uzyskać odpowiedź na pytanie, czy dobrze rozwija się płód.

Kobieta w ciąży
Author: Jerry Lai
Jeszcze inna grupa badań ma na celu skontrolowanie pobranej próbki pod odpowiednim kątem, takie badania to na przykład sprawdzenie krwi czy badanie nasienia (). Badania prenatalne w ciąży są badaniami dziecka w momencie rozwoju w łonie matki. Główny cel tego typu badań to sprawdzenie płodu pod kątem wad rozwojowych. Udaje się to tak naprawdę w 90% przeprowadzonych badań. Czasami podczas takich badań udaje się stwierdzić, że są widoczne jakieś problemy. W tego typu sytuacjach, ważne jest natychmiastowe podjęcie terapii, a przez to istnieje spora szansa, że nasze dziecko urodzi się bez wad wrodzonych. Współczesna medycyna daje możliwość zlikwidować niektóre problemy rozwojowe już w trakcie ciąży. Niektóre natomiast da się leczyć dopiero po przyjściu dziecka na świat.

Najbardziej istotne, żeby jak najwcześniej zdiagnozować, czy dzieje się coś złego, gdyż wtedy można się lepiej przygotować na przyjście dziecka. Jest to istotne dla lekarza, który ma wiedzę, jakiego typu podjąć leczenie, lecz również dla opiekuna. Często takie badania robi się w szpitalach bądź przychodniach państwowych, czyli badania - choroby genetyczne - prenatalne NFZ (klinika GynCentrum - diagnostyka prenatalna i leczenie niepłodności).

Ciąża
Author: DAVID MONROY
Jeżeli mowa o tak wczesnych badaniach jak badania prenatalne, to warto pójść trochę wcześniej. Mowa tu o odmiennym badaniu, o którym krążą mity i które rozbudza zainteresowanie - badanie spermy. Takie badanie daje możliwość sprawdzenia jakości plemników w męskiej spermie. To badanie dla dużej ilości mężczyzn krępujące, ale zupełnie niepotrzebnie. Wiedzmy, że sprawdzenie budowy męskich narządów płciowych jak i zrobienie badania jakości spermy, pozwala sprawnie wykryć różnego rodzaju sprawy, takie jak na przykład przyczynę bezpłodności.

W takim badaniu mamy możliwość także wykryć stan zapalny narządów płciowych u panów, będzie o tym świadczyć występowanie krwinek białych (leukocytów). Można także wykryć choroby autoimmunizacyjne. Będą one widoczne, gdy więcej aniżeli 20 procent plemników będzie pokrytych charakterystycznymi przeciwciałami przeciwplemnikowymi.