Fobia społeczna a pomoc psychologa

on Sep 3, 2023
Obawa przed wyśmianiem, negatywna ocena ze strony innych, drżenie głosu, czy czerwienienie się w sytuacjach społecznych - to główne z objawów lęku społecznego.
Może on przybierać różne formy, inną dynamikę i moc, zależnie od cech konkretnej osoby. Osoba nieśmiała jest przeważnie zażenowana i ostrożna w kontaktach, a jej działania są nacechowane bojaźliwością i wycofaniem.
aromaterapia
Author: Nantes
Source: http://www.nantes.pl

Charakterystyczne dla fobii społecznej jest spore pogorszenie ogólnego funkcjonowania, związane z dystansem do różnych sytuacji międzyludzkich. Jeśli czujemy, że lęk jest na tyle silny, że utrudnia nam normalne funkcjonowanie, poszukajmy dobrego terapeuty. W tym celu, dobrze zacząć od wpisania w wyszukiwarkę poszukiwanych usług i miasta, w którym mieszkamy, np. „psycholog wrocław” albo „terapia wrocław”.

Wcześniejsze, ośmieszające doświadczenia w sytuacjach społecznych, bardzo często stanowią są powodem powstania chorobliwej nieśmiałości. Osoba, która już w młodych latach ukształtowała swój obraz, jako kogoś niezbyt mądrego, śmiesznego, niezdarnego i do tego nieśmiałego, zaś obraz innych jako siejących krytykę, oceniających, myśli, że jedynym rozwiązaniem jest zamknięcie się przed światem. Ludziom, którzy zmagają się z przedstawionym problemem, towarzyszy negatywna opinia na własny temat.

W życiu przeważnie są osobami perfekcyjnymi - stawiają sobie za cel wykonanie czegoś idealnie, co przeważnie okazuje się niemożliwe i prowadzi do krytyki własnej. Osoby cierpiące na lęk społeczny mają poczucie, że ich zachowanie było nie takie, jak od siebie wymagali, zaś oczekiwania innych zwykle uznają za większe niż są one w rzeczywistości. Nawet, jeśli osoba z lękiem społecznym odniesie sukces, to nie tworzy jej pozytywnej oceny we własnych oczach. Wręcz przeciwnie, uważa, że teraz ludzie będą oczekiwać coraz więcej, a ona oczywiście poniesie sromotną porażkę.

Obraz innych oraz świata zewnętrznego także nie jest kolorowy, a każdy następny dzień, to zmaganie się z własnym lękiem. Jeśli mamy podobne problemy, nie czekajmy, ale udajmy się do dobrego terapeuty, który pomoże nam wyjść na prostą. Badania pokazują, ze bardzo dużo pacjentów poddanych psychoterapii poznawczo - behawioralnej doświadcza widocznej poprawy. Aby znaleźć dobrego terapeutę, wpiszmy w wyszukiwarkę np. „dobry psycholog leczenie nerwicy kraków wrocław” i wybierzmy odpowiedniego dla siebie.

Wyświetl większą mapę

Author: M.B