Do którego specjalisty można się zgłaszać w trudnych sytuacjach życiowych?

on Sep 3, 2023
pomoc specjalisty ds. psychologii jest zwana także poradnictwem psychologicznym, które koncentruje się na trosce o rozwojowy potencjał osób stosunkowo zdrowych w ich najważniejszych dziedzinach życia.

psycholog
Author: Z.T. „Bielmar” Sp. z o.o.
Source: Z.T. „Bielmar” Sp. z o.o.

Psycholog, który udziela pomocy może oceniać, diagnozować i pomagać w rozwiązywaniu różnorodnych problemów z przystosowywaniem, takich jak choćby radzenie sobie ze zdenerwowaniem. Taka pomoc w większym stopniu skupia się na umacnianiu zasobów, czyli mocnych stron konkretnej osoby, likwidowaniu różnego typu przeszkód na drodze do rozwoju tych osób, czy też na udzielaniu wsparcia, niż na pokonywaniu zaburzeń albo deficytów będących w centrum zainteresowania psychologii. Psycholog, który udziela porady może również pomóc rozpoznać się w ciężkich sytuacjach pacjentów, czy wykonać różnego typu testy badające dla przykładu pomoc w nabywaniu nowych umiejętności czy też osobowość. Chodzi tu dla przykładu o zdolności społeczne, asertywność czy przystępność.

Author: anka nevasilyeva

Może też udzielić wskazówek czy też rad w odniesieniu do zdolności rozwiązywania różnych trudności. To, co niezwykle odróżnia psychologa, który udziela pomocy od takiego specjalisty w roli psychoterapeuty to fakt, że psychoterapeuta nie powinien dawać wskazówek wcale lub może robić to relatywnie rzadko. Doradztwo psychologiczne jest oparte bardziej na edukacji czy też doradztwie zawodowym, niż na modelu medycznym. Z tego powodu o ludziach korzystających z pomocy psychologa nierzadko mówi się raczej jako o klientach, a nie pacjentach. Jeśli nie radzisz sobie ze zdenerwowaniem lub czujesz się zagubiony, to bardzo pomocna może być taka psychologiczna porada.

Bardzo możliwe, że tylko jedno lub kilka takich konsultacji mogłoby rzucić nowe światło na niełatwą sytuację. Bardzo prawdopodobne jest także to, że psycholog zaoferuje badanie (badania scyntygraficzne) psychologiczne.