You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/szpital-nieklanska.org.pl/includes/menu.inc).

Do jakiego rehabilitanta można by się zwrócić z dolegliwościami po stłuczce drogowej?

on Jun 9, 2022
Medycyna alternatywna spotyka się w naszym kraju z trochę ambiwalentnymi opiniami. Często ludzie sięgają do niej dopiero jak po ostatnią deskę ratunku. Tymczasem w wielu przypadkach strach przed nią jest niepotrzebny.


twarz
Source: pixabay
Osteopatia przykładowo, to niezwykle popularna metoda, w której zarówno ustalanie diagnozy, jak i ewentualna późniejsza terapia różnorodnego rodzaju dysfunkcji narządów ruchu jest wykonywana za pomocą dłoni rehabilitanta. Należy zaznaczyć, że taka terapia osteopatyczna np. tkanek miękkich czy stawów ma określony wpływ na system nerwowo-mięśniowy, przez co wyraźnie wpływa tak na organizm chorego, jak i na jego psychikę. Terapia (zobacz również terapia dda) przy wykorzystaniu tej metody opiera się na szerokiej wiedzy biologicznej i anatomicznej. Jednak to oczywiście nie wszystko - tak samo ważna jest doskonała znajomość biomechaniki systemu kostno-mięśniowego. Taka metoda traktuje pacjenta niejako w sposób całościowy, jednak zauważa powiązania występujące między psychiką, ciałem i umysłem. Filozofia tej metody zakłada także, że ludzki organizm posiada zdolność do autoregeneracji.


dziecko w podróży
Source: pixabay.com


Pacjent
Author: Geratherm® Desktop


Naturalnie jeśli cierpimy na jakąś dysfunkcja i pójdziemy z nią do tego terapeuty, należy (jeśli będzie to możliwe) zabrać ze sobą wszelką dokumentację medyczną, razem ze zdjęciami rentgenowskimi lub rezultatami rezonansu magnetycznego. Samo badanie zawiera m.in. dogłębny wywiad, palpację oraz m.in. próby na zakresy ruchu kończyn pacjenta.


Przy stosowaniu tej metody przeprowadzane są także techniki strukturalne, które opierają się na pracy na narządach albo tkankach pacjenta. Do tego rehabilitanta można zwrócić się po poradę w przypadku choćby dolegliwości będących skutkiem stłuczki drogowej.