You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/szpital-nieklanska.org.pl/includes/menu.inc).

Czym jest pulsoksymetr, jakiego rodzaju wiadomości dostarcza i do czego służy? Trochę niezbędnych wiadomości

on Feb 14, 2023
Pulsoksymetria to jasna, bezpieczna a także skuteczna metoda na badanie wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej, czyli saturację. Pulsoksymetr przeważnie nakłada się na palec, gdzie specjalny czujnik, dokonuje pomiaru pochłonięcia przez czerwone komórki krwi promieniowania, które pochodzi z nadajnika. Wynik badania przeprowadzonego pulsoksymetrem otrzymuje się w procentach. Obrazuje on ilość hemoglobiny, która jest wysycona tlenem.

Badanie pulsoksymetrem przeprowadza się przy użyciu przeznaczonego do tego narzędzia zwanego pulsoksymetrem.
badanie krwi
Author: Alexey Ivanov
Source: http://www.flickr.com
Pulsoksymetr jest sprzętem elektronicznym zbudowanym się z dwóch ważnych elementów – jednostki centralnej a także czujnika. Czujnik także stworzony jest z dwóch elementów – nadajnika światła czerwonego oraz podczerwonego oraz fotodetektora. W ciągu oznaczenia dochodzi do pomiaru pochłonięcia przez erytrocyty w naczyniach włosowatych promieniowania pochodzącego z nadajnika. Czujnik pulsoksymetru wsuwa się najczęściej na palec ręki bądź stopy, małżowinę uszną, skrzydełko nosa, czoło a u dzieciaczków na stopę czy też nadgarstek. Pulsoksymetr posiada również funkcję rejestrowania częstotliwośi pracy (zobacz sklepmardrew.pl) serca osoby czyli tzw. pulsu.Zobacz więcej: zobacz tu. Na wybrane miejsce na ciele człowieka zakłada się czujnik pulsoksymetru, może to być np. czubek palca. Jeżeli pacjent będzie miał nie ogrzane kończyny to powinniśmy je ogrzać. Należy wiedzieć, że jeśli pole pomiaru jest chłodne to przepływ krwi jest mniejszy. Ten stan może wpłynąć na wynik oraz zmienić go.
badanie
Author: COM SALUD Agencia de comunicación
Source: http://www.flickr.com
Wynik wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej bazuje na zasadzie spektrofotometrii transmisyjnej.



Emitowane promieniowanie jest w pewnym stopniu wciągane przez krew znajdującą się w naczyniach krwionośnych. Fotodetektor ma na celu zrobienie pomiaru wracającego sygnału. Emitowany sygnał jest złożony z dwóch elementów: stałej a także zmiennej (tzw. pulsującej). To właśnie ta składowa opisuje absorbancję pulsującej krwi tętniczej. (Czarmed)
Właściwa saturacja krwi tlenem powinna być na poziomie 95–98%. U osób powyżej 70 roku życia 94–98%. W czasie stosowanej tlenoterapii nasycenie tlenem krwi tętniczej powinno być na poziomie 98–100%. W sytuacji osób palących tytoń wyniki będę nieco niższe w porównaniu z osobami nie palącymi, ale nadal skład procentowy oksyhemoglobiny będzie powyżej 90.
Niewłaściwa saturacja krwi tlenem ma wartości poniżej 90%, może mówić w tym wypadku o ciężkiej niewydolności oddechowej.