Czym jest cukrzyca i w jaki sposób możemy z nią walczyć? Co należy zrobić, żeby móc ją w pełni kontrolować?

on Mar 28, 2023
Podstępna oraz często rozwijająca się latami cukrzyca często nie daje większych objawów. Czy mimo to jesteśmy w stanie ją w porę wykryć? Można, ale niezbędne są tu odpowiednie badania. Jakie badania są niezmiernie istotne w rozpoznaniu tej choroby?

cukrzyca
Author: Steve Davis
Często cukrzyca jest wykrywana całkiem przypadkiem w czasie rutynowego pobierania krwi. W wielu przypadkach wystarczające jest badanie stężenia glukozy we krwi. Trochę bardziej zaawansowanym badaniem jest test tolerowania glukozy, robiony często w przypadku kobiet w ciąży. Dlaczego? Gdyż dla kobiet w tym stanie sporym niebezpieczeństwem staje się cukrzyca ciążowa. Badania krwi nie są jedynymi, które umożliwiają wykrycie cukrzycy - sprawdź ofertę. tak samo skuteczne są testy próbek moczu.

To właśnie do moczu dostaje się nadmiar glukozy krążącej we krwi, czego rezultatem jest cukromocz. tego typu badanie może okazać się pomocne, jednak dokładność jego wyników jest czasem negowana. Kolejnym badaniem, które jest pomocne w wykryciu tej choroby, jest oznaczenie ilości hemoglobiny glikozylowanej. Takie badanie daje możliwość ocenienia średniej ilości glikemii w czasie minionych 2 miesięcy.

Jest to przy tym jedno z najważniejszych badań stosowanych w celu kontrolowania procesu leczenia cukrzycy oraz śledzenia jego postępów. Co zrobić, w momencie gdy już mamy cukrzycę? Niezbędne są leki (zobacz qlaira) cukrzycowe, powinny być dopasowane pod konkretnego pacjenta przez specjalistę - suplementy dla diabetyków. Celem leczenia cukrzycy jest przede wszystkim zapobieganie wszelakim powikłaniom oraz zagwarantowanie odpowiedniej jakości życia.

Aby to osiągnąć, musimy dążyć do wyrównania glikemii, a więc z pozytywnym skutkiem kontrolować nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia lipidowe. To te dwie rzeczy często wtórują najczęściej rozwojowi cukrzycy. Niezbędna jest także edukacja chorej osoby w temacie samokontroli, odżywiania albo dobrego wpływu sportu na stan zdrowia. Pacjenci, którzy są są poddani leczeniu insuliną powinni w sposób perfekcyjny poznać sposób podawania insuliny oraz obsługi wstrzykiwacza. Dzięki temu będziemy w stanie kontrolować nasz stan, a przy tym nie będziemy obawiać się o swoje zdrowie.