Cukrzyca uszkadzająca wzrok, czyli jak leczyć retinopatię cukrzycową?

on Mar 28, 2023
Czy cukrzyca może mieć cokolwiek wspólnego ze wzrokiem? Powikłania wynikające z cukrzycy, a ściślej z hiperglikemii, objawiające się w „chorych” oczach nazywamy retinopatią cukrzycową. Zobacz jak dochodzi do przebiegu tej dolegliwości.
O znamionach cukrzycy, pojawiających się zwłaszcza w trzustce (odpowiedzialnej za utrzymanie poziomu glukozy) wiemy już wiele.

okulista
Author: Ken Teegardin
Wciąż świadomość zagrożenia jest niska - cukrzyca, tym bardziej najpoważniejsza, osłabia również inne narządy ciała ludzkiego. Chorzy na cukrzycę lub mający uwarunkowania genetyczne do tej chorby powinni sprawdzać wzrok na badaniach. Nie ma bowiem pewności że zachorują właśnie na retinopatię cukrzycową - inne choroby cukrzyków, powiązane z oczami to zaćma i jaskra wtórna.

Kwestia cukrzycowej choroby oczu nie może być bagatelizowana. Niekorzystne zmiany na siatkówce oka pojawiają się z kilku przyczyn. Należy do nich z przede wszystkim nieuregulowany poziom (wysokie skoki) metabolicznego cukru. Znamieniem retinopatii jest też nadciśnienie w tętnicach, duża liczba lipidów, operacja (Dr Janicki - poznań neurochirurg) zaćmy. Zachoruje na nią też kobieta, która nie zdążyła jeszcze zajść w ciążę. W przypadku noszenia dziecka w łonie, mówimy już o cukrzycy ciążowej. Jeszcze innym warunkiem sprzyjającym tej dolegliwości jest okres dojrzewania - dowiedź się więcej.

Jak zidentyfikować po oczach, czy naszym problemem jest retinopatia cukrzycowa? Leczenie oczu obfitych wyskakujących plamek należy rozpocząć jak najwcześniej się da. Szybsze przeciwdziałanie retinopatii umożliwi ograniczenie pękania żył siatkówki, które przypominają sznur pereł. Przeciwdziałanie temu skutkowi cukrzycy jest zupełnie banalne.

Cukier
Author: Bird&Co Sp. z.o.o.
Source: Bird&Co Sp. z.o.o.
Aktywność fizyczna, przestrzeganie diety, czyli podstawy leczenia cukrzycy okazują się również niezbędne przy oczach. Lepiej ograniczyć czas spędzany przed ekranem, a każde zmiany psujące wzrok pacjenta należy jak najszybciej zwracać do okulistów. Wykrycie uszkodzenia wzroku prowadzi do zapisu pacjenta na zabieg laserowego badania oczu. Laserowymi wiązkami niszczy się niedokrwione miejsca w siatkówce, ograniczające widzenie. Na wagę złota okazuje się więc świadomość pacjenta. Unikanie leczenia pogarszającego się wzroku może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.