Choroby wzroku leczone laserem

on Apr 18, 2023
Jaskra i zaćma: te dwie ciche choroby oczu z początku przebiegają niezauważone.

Nie sprawiają bólu ani dużego dyskomfortu. Mogą jednak przyczynić się do utraty wzroku, jeżeli nie zostaną na czas zdiagnozowane i nie będą leczone.

Jednakże większa część Polaków nie chodzi systematycznie na badania okulistyczne nawet w wieku powiększonego ryzyka zachorowania, czyli po czterdziestce.

Ekscytuje Cię omawiany w tym miejscu wpis? Jeśli tak, warto zobaczyć tam pozostałe wartościowe teksty, gdyż one również są godne uwagi!

Początkowe próby czyniono już w latach 60. ubiegłego wieku, ale dopiero 20 lat później zaczęto coraz powszechniej użytkować lasera do zabiegów okulistycznych. Współcześnie trudno byłoby sobie wyobrazić sobie bez niego chirurgię oka. Jest on aseptyczny, dokładny i nadzwyczaj szybki. W ułamku sekundy zabija komórki na jakie został wycelowany – zniszczona tkanka po prostu wyparowuje. Nie ma krwi, żadnych uszkodzeń sąsiednich tkanek. Możemy nim korygować wady wzroku, kurować kataraktę, jaskrę a także choroby siatkówki. Na dodatek do przeprowadzenia zabiegu przeważnie starczy znieczulenie oczu za pomocą kropli.

zdrowie - fotografia
Author: Adam Mirowski

Zależnie od rodzaju zabiegu jak też części oka, która ma być mu poddana, wykorzystuje się lasery o różnej długości fali. Laserowa korekcja wzroku należy do zabiegów bardzo bezpiecznych (niebezpieczeństwo powikłań wynosi ok. 1 proc.) a także nadzwyczaj efektywnych, bowiem pomaga 90 proc. Pacjentów, którzy do takiego zabiegu się zakwalifikują. Zabieg ów znacznie pocienia rogówkę dlatego takie oko będzie bardziej podatne na wszelkie urazy, w przypadku uderzenia rogówka może pęknąć.

Dodatkowo laserowa korekcja wzroku nie zapewnia sokolego wzroku już do końca życia, jako że po czterdziestce, kiedy SPAda zdolność oczu do akomodacji, mogą być potrzebne okulary do czytania.