Chcesz zapewnić starej osobie odpowiednią opiekę? Oto parę różnych możliwości.

on Mar 28, 2023
Nie da się ukryć, że w współczesnych czasach opieka nad ludźmi starszymi nastręcza coraz więcej problemów. Jeszcze pewien czas temu istniała tradycja życia w sporych wielopokoleniowych rodzinach - wówczas osoby niedołężne nie były takim kłopotem, bo w tak wielkiej rodzinie praktycznie zawsze znalazł się ktoś, kto był w stanie zajmować się takimi osobami.

Omlet z ziołami i sosem musztardowo-paprykowym
Author: Fotolia
Source: Fotolia

sklep internetowy
Author: Murat Ertürk

Obecnie jednakże nie ma już tego rodzaju tradycji - coraz częściej żyjemy w niewielkich rodzinach, a mało kto współcześnie ma czas na to, aby móc całkowicie poświęcić się opiece nad starszymi osobami. Praktycznie każdy z nas stale pracuje i bez wątpliwości niewiele ludzi może pozwolić sobie na porzucenie pracy po to, żeby kim się ciągle opiekować. Wyjść z tego typu sytuacji jest kilka - a na które z nich Ty się zdecydujesz?

pejzaż - zdrowie
Author: Artur Nowacki

Właściwie najbardziej popularne są dwie alternatywy - opieka domowa albo oddanie chorej osoby do domu starców holisticcare.pl/uslugi-opiekuncze . Druga z tych propozycji jest oczywiście mniej popularna w naszym państwie - o ile w państwach zachodnich niejednokrotnie tego rodzaju rozwiązanie jest niezwykle popularne i praktycznie wszystkie starsze osoby stale mieszkają w domach spokojnej starości, o tyle w Polsce stale nie jest to zbyt modne rozwiązanie. Zwykle wiele ludzi uważa, że ci, którzy wysyłają starsze osoby do domów spokojnej starości, są bardzo niewdzięczne i raczej spotykają się z potępieniem. Jednocześnie sporą popularnością cieszy się opieka pielęgniarska w domu pacjenta - jeżeli zdecydujesz się na wynajęcie pielęgniarki, niewątpliwie będziesz zadowolony z takiej decyzji. Zwykle koszt tego rodzaju opieki nie jest bynajmniej wyższy od umieszczenia starszej osoby w domu spokojnej starości, a równocześnie takie rozwiązanie ma bez wątpienia więcej zalet. Na dodatek jeżeli ma się wystarczająco niskie dochody, można liczyć na dopłatę do wynagrodzenia pielęgniarki albo zupełne opłacenie tych kosztów przez opiekę społeczną. W dodatku opieka domowa ma tę wielką zaletę, że chora osoba stale jest w domu - dzięki temu mamy z nią stały kontakt i możesz spędzać z nią czas kiedy wróci się z pracy. To z pewnością ogromna zaleta w porównaniu z domami spokojnej starości, do których trzeba specjalnie dojeżdżać w godzinach odwiedzin.

Opieka pielęgniarska w domu pacjenta bez wątpienia nie stwarza takich problemów.

Możliwości wyjścia z tego typu sytuacji są praktycznie tylko dwie - dom spokojnej starości albo opieka co to jest opieka paliatywna pielęgniarska w domu . Niezależnie jednak od tego, na co się zdecydujesz, musisz pamiętać, żeby poświęcać starszej osobie dużo uwagi.