Badanie nasienia jako fundamentalne test przy diagnozowaniu niepłodności.

on Oct 8, 2023
Badanie nasienia pozwala sprawdzić stan, szybkość i liczebność plemników w męskiej spermie. Badanie to jest dla mnóstwa mężczyzn krępujące, ale nie ma żadnego działania na zdrowie. Ocena budowy męskich narządów płciowych oraz nasienia jest prosta, niedroga i pozwala szybko odkryć m.in. przyczynę niepłodności. Pierwszym krokiem w kierunku oceny płodności męża jest zrobienie badania nasienia. W klinikach można przeprowadzić badania na płodność u mężczyzn na podstawie skierowania od lekarza, jak i bez skierowania.

badania
Author: Bird&Co Sp. z.o.o.
Source: Bird&Co Sp. z.o.o.
Pacjent musi jednak wcześniej skontaktować się z recepcją szpitala i uzgodnić dogodny termin. Przygotowanie do zbadania nasienia polega na wstrzemięźliwości seksualnej przez 3-5 dni. Na wynik oczekujemy 3-4 dni robocze. Wielu pacjentom, pomimo stworzenia komfortowych, intymnych warunków - to badanie wydaje się krępujące, ponieważ wymaga masturbacji i wytrysku "na zawołanie". Jednak badanie spermy jest naprawdę niezastąpione w czasie diagnostyki niepłodności. W wyniku badania głównego opisane są ogólne parametry nasienia, takie jak: czas upłynnienia, objętość, lepkość, wygląd ejakulatu, pH, odsetek żywych i ruchliwych plemników, ilość plemników na 1 ml nasienia, ogólna ilość plemników w ejakulacie, obecność i ewentualnie stopień aglutynacji plemników.

Dodatkowo w badaniu głównym zrobiony jest HOS test. Badanie HOS test (test hipoosmotyczny) szacuje integralność błon plemników, dający nam wiedzę o prawidłowej działalności i żywotności plemników. Można również wykonać badanie nasienia (infrmacje o diagnostyce niepłodności) poszerzone zawierające dodatkowo ocenę morfologii plemników, tj.

ekscytujący tekst? Jeśli tak, kliknij tutaj - w najnowszym wpisie na pewno odnajdziesz coś niebanalnego, zatem ten materiał powinien być dla Ciebie wartościowy.

odsetek dobrze zbudowanych plemników oraz odsetek różnorodnych wad budowy dotyczących główki, wstawki i witki plemnika, odsetek komórek spermatogenezy mieszczących się w ejakulacie, ilość leukocytów w 1 ml nasienia oraz liczbę komórek nabłonkowych i erytrocytów.

W badaniu nasienia możliwe jest również przyuważenie stanów zapalnych narządów rozrodczych mężczyzny, o czym mówi bytność leukocytów (krwinek białych) i ujawnienie schorzenia autoimmunizacyjnego (więcej niż 20% plemników jest
badania
Author: MartialArtsNomad.com
okrytych przeciwciałami przeciwplemnikowymi). Jeśli wynik badanie nasienia jest niedobry, należy je powtórzyć po około 3 miesiącach. W przypadku następnych anomalii konieczna jest dalsza specjalistyczna diagnostyka (np. testy czynnościowe i kontaktowe, badania hormonalne, biopsja jąder) i kuracja pod kontrolą lekarza androloga - idź na stronę.

Następnym, specjalistycznym badaniem jest test SCD (Sperm Chromatin Dispersion). Jest to narzędzie do oceny odsetka plemników wykazujących zwiększoną fragmentacje materiału genetycznego (DNA), która może być jednym z głównych przyczyn spadku płodności mężczyzn. Wysoki poziom fragmentacji DNA plemników może decydować o:
- niskiej zdolności do zapłodnienia,
- nieprawidłowościach w podziale zygoty i poczatkowym rozwoju zarodka,
- częstszych, wczesnych i spontanicznych poronieniach,
- podwyższonym ryzyku uszkodzenia genomu,
- podwyższonym ryzyku przeniesienia wad genetycznych na dzieci.