You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/szpital-nieklanska.org.pl/includes/menu.inc).

Nie daj się początkowym symptomom depresji, dowiedz się jak z nią walczyć. Sprawdź, co możesz zrobić

on Apr 11, 2019
Jak jest wspaniałe lato to nie narzekamy na zbyt dużą ilość słońca, gorzej jak nadchodzi okres jesienno-zimowy, bo wtedy rozpoczyna się powolny spadek nastroju. Czasem nie jest powolny tylko spada na łeb na szyję, podobnie jak ciśnienie atmosferyczne. Pogrążamy się więc w przygnębienie, w coraz większą niechęć do wszystkiego, na nic nie mam ochoty, a nasze życie jawi nam się coraz mocniej jako pasmo cierpień.

smutek
Author: Oliver Vogler
Source: http://www.flickr.com
Jak aż do tego dojdzie, to trzeba się zastanowić czy nie doświadczamy początkowych oznak depresji. Ta nieprzyjemna choroba dotyka coraz większej ilości osób i jest niezwykle groźna dla zdrowia, a nawet życia. Nierzadko osoby z głęboką depresją popełniają samobójstwo. Wiadomo, już takie skrajne przypadki występują znacznie rzadziej niż spokojna odmiana depresji, mimo to warto szybko zauważyć jej pierwsze oznaki, by można było właściwie zainterweniować. Z drugiej strony powinniśmy pamiętać, że zwykłe oznaki smutku to coś zwyczajnego. Zamiast je tłumić warto je akceptować. Trudno jednocześnie aktualnie zgadzać się na smutek, gdyż wszędzie musimy być szczęśliwi, “happy”, jak śpiewa popularny muzyk Pharell Williams. Pamiętajmy więc, że każdy z nas doświadcza smutku i nie jest od razu depresja.Jak więc odróżnić zwyczajny smutek od początkowych oznak depresji? To dość łatwe. Depresja uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, to oznacza, że nie mamy siły do żadnych czynności, nie potrafimy podnieść się z łóżka i są to symptomy jak najbardziej cielesne. Depresja “boli”, jesteśmy w stanie tak to wyrazić obrazowo, a dotknięty nią człowiek odsuwa się od swojego dotychczasowego funkcjonowania, a nawet zaprzestaje wychodzić z domu. Jak poradzić sobie z depresją? Do łagodnych odmian najbardziej korzystnie stosować naturalne metody. Świetnie działa specjalna lampa, kiedy niedobór światła jest tak duży, że mamy wszystkiego dosyć.

Leczenie depresji światłem jest świetnym sposobem na poprawę humoru i już kilka tych kuracji gwarantuje ciekawe wyniki (oferta na www). W przypadku jednak, kiedy jest bardzo źle najlepiej zgłosić się do psychologa albo psychiatry. Być może przez jakiś czas będziemy musieli uczęszczać na psychoterapię i przyjmować jednocześnie odpowiednie lekarstwa. W okresie takiej terapii wielu lekarzy poleca aktywność dodatkową, czyli zmuszanie się do ruchu i właśnie leczenie depresji specjalną lampą.