Jakiego rodzaju konkretnie prawa należą się jakiemukolwiek choremu w naszym kraju?

on Feb 24, 2022
Respektowanie praw pacjenta tyczy się wszystkich osób, które z powodu swojego zawodu posiadają z nim jakikolwiek kontakt. Dotyczy to tak dyrekcji m.in. szpitala, lekarzy czy też choćby m.

in. położnej.

W rzeczywistości każdy pacjent ma swoje prawa, które są ustalone w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ustawie o finansowanych ze środków powszechnych czy usługach mających związek ze zdrowiem. Są one także zdefiniowane w ustawie o Prawach Pacjenta, a także w ustawie o placówkach opieki zdrowotnej czy też przez Rzecznika Pacjenta. W świetle takich regulacji prawnych pacjent posiada prawo do stosownych świadczeń zdrowotnych, które będą odpowiadać aktualnej wiedzy medycznej. Posiada zatem prawo do wykorzystywania kompetentnej i opartej na medycznych kryteriach opieki medycznej i listy osób oczekujących, oczywiście jedynie w sytuacji ograniczonej dostępności do usług medycznych. Ponadto każdy pacjent ma prawo do drugiej opinii medycznej. Do najważniejszych praw wlicza się również prawo do bezzwłocznego udzielenia usług medycznych w sytuacji pojawienia się niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia.

pacjent
Author: Ted Eytan

W przypadku pojawienia się wątpliwości, pacjent ma prawo życzyć sobie, aby jego lekarz zasięgnął opinii odmiennego specjalisty, lub nawet zwołał konsylium lekarskie, natomiast pielęgniarka albo położna zaczerpnęła opinii innej pielęgniarki albo położnej. Tak żądanie, jak i możliwą odmowę należy odnotować w dokumentach medycznych. Oczywiście pacjent ma poza tym prawo do zapoznania się ze swoją dokumentacją medyczną.

Posiada też prawo do zapoznania się z rodzajem i zakresem świadczeń zdrowotnych, które go dotyczą.

Jeśli na omawiany temat masz pytania, to poznaj więcej detali (https://terapiamanawa.pl/terapia-uzaleznien/) na przedstawiane zagadnienie, wchodząc tu - informacje okażą się z pewnością ważne.

Wszystkie informacje powinny być podawane w prostej postaci, która będzie dla niego całkowicie przystępna.