Jakie przedmioty mają studenci na wydziale kosmetologia?

on Feb 6, 2024
Studia na kierunku dotyczącym kosmetologii to wydział, który ma za zadanie wykształcić specjalistów, którzy będą zajmować się poprawianiem lub przywracaniem urody. Tego typu kierunek jest połączeniem m.

in. dermatologii, biologii molekularnej, bromatologii czy też dużej ilości innych gałęzi nauki.

chleb
Author: Connie Ma

kosmetologia
Author: Tymbark
Source: Tymbark

Zdolności, które powinien posiadać każdy kandydat, to umiejętności ręczne, wyczucie estetyki czy też komunikatywność. Bardzo istotne jest także to, aby osoba, która ubiega się o przyjęcie na tego typu kierunek nie miała poważnej wady wzroku lub wady postawy. To ważne, ponieważ kosmetolog większość czasu będzie spędzać w pozycji stojącej nad Pacjentem. Na pierwszym roku program składa się z tego typu przedmiotów jak m.in.: fizjologia, histologia, chemia (zobacz tutaj chemia włoska) surowców kosmetycznych czy też patofizjologia.

Na kolejnym roku z kolei dochodzą również przedmioty z dziedziny medycznej. Na ostatnim, trzecim roku studiów licencjackich, studenci przygotowują się do obrony swej pracy dyplomowej, która składa się z części teoretycznej oraz części praktycznej (przykładowo wykonanie zabiegu, przygotowanie kosmetyku). Słuchacz na wydziale kosmetologia przygotowywany jest także do tego typu czynności jak: wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych, upiększających, leczniczych, obsługiwanie urządzeń używanych w kosmetyce, wykorzystując projektowanie i stosowanie różnorodnych preparatów kosmetycznych oraz rozpoznawanie czy też charakteryzowanie rodzajów skóry. Specjalizacje, które są oferowane na wydziale kosmetologia to m.in. zarządzanie w świadczeniach kosmetycznych, SPA & wellness, Odżywianie w kosmetologii, podologia czy wizaż oraz stylistyka odnowa biologiczna.

Absolwent kosmetologii jest przygotowywany do pracy w salonie z kosmetykami, w gabinecie odnowy fizjologicznej, w zakładach perfumeryjnych, w placówkach naukowych, w których przeprowadzane są badania nad efektywnością kosmetyków, w szkołach kosmetycznych, różnych redakcjach pism o problematyce dotyczącej kosmetyków.