Dokonanie doboru doktora, pielęgniarki, czy też położnej

on Oct 6, 2023
W Polsce obowiązuje powszechny program zdrowotny, a w jego obrębie każdemu należy się prawo do bezpłatnej podstawowej ochrony zdrowotnej.

W obszar zasadniczej opieki zdrowotnej wchodzą liczne świadczenia medyczne, tak jak profilaktyczne, diagnostyczne, jak i medyczne.

Dokonanie doboru lekarza, pielęgniarki, bądź też położnej odbywa się przez wypełnienie właściwej deklaracji, którą pozyskać można w lecznicy Medicus. Ktokolwiek, komu należy się świadczenie medyczne (zobacz laser na kręgosłup lędźwiowy) w zbiorowej służbie zdrowia, ma prawo wybrać osobistego doktora, pielęgniarkę, a także położną. Dobór jest ograniczony do tych specjalistów, którzy zawierają się w ubezpieczeniu zdrowotnym pacjenta. Lekarz rodzinny, pielęgniarka, czy też położna może być zmieniona bezpłatnie tylko dwa razy w roku. W przypadku zmiany miejsca zamieszkiwania, czy zmiany doktora z powodów które nie zależą od pacjenta zapłata nie jest pobierana.

medicus
Source: ab-ubezpieczenia.pl

Do odcinka działań lekarza należy zaplanowanie i dokonanie opieki lekarskiej nad pacjentem w poradni i w domu, a także koordynuje on udzielanie świadczeń zasadniczej opieki zdrowotnej. W owym celu współpracuje z pielęgniarką, także położną, pielęgniarką środowiskową, oraz pozostałymi świadczeniodawcami w celu realizacji potrzeb leczniczych chorego.

Szklanka wody
Author: Wonderlane

Doktora POZ dla dziecka, lub lekarza rodzinnego najlepiej wybierać i odwiedzić jeszcze przed porodem.

Szukając właściwego doktora, jest możliwość zapytać opiekunów innych małych dzieci, czy krewnych, znajomych, albo sąsiadów. Wybór lekarza rodzinnego jest niezwykle znaczący, bowiem od tego zależeć będzie sprawność opieki nad maluchem.