You are here

Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/szpital-nieklanska.org.pl/includes/menu.inc).

Co oznaczają cyferki przy oznaczeniu oleju przekładniowego i w jaki sposób wybrać idealny?

on Feb 16, 2022
Ewolucja skrzyni przełożeń jest bardzo znaczna i obejmuje niezwykle dużo rozwiązań. Coraz bardziej innowacyjne technologie powodują, że stawia to wyzwania olejowym koncernom. Aktualnie na motoryzacyjnym rynku możemy spotkać zwykłe skrzynie manualne, skrzynie automatyczne i skrzynie ze skomplikowanymi dwusprzęgłowymi przekładniami.


oleje przekładniowe
Author: jjandchris
Source: http://www.flickr.com


łąka
Author: PhillipC
Source: http://www.flickr.com/


Zastosowane w nich mechanizmy pracują pod wielkim obciążeniem.


selfie - urlop
Author: Artur Nowacki
Source: http://www.flickr.com


Oleje przekładniowe w skrzyni przełożeń spełniają niezwykle dużo ważnych funkcji. Przede wszystkim są odpowiedzialne za smarowanie, utrzymywanie w czystości a również za tłumienie drgań oraz hałasów, które wywołane są pracą skrzyni. Tego typu oleje poprawiają pracę przekładni głównej i łożysk ślizgowych oraz łożysk tocznych. Zależnie od tego, w którym miejscu tego typu części się znajdują oraz jakiego rodzaju spełniają funkcje, oleje przekładniowe pracują inaczej. Przekładnia, która posiada zęby proste potrzebuje stworzenia mocnej powłoki bez granicznego tarcia.

Czy ta tematyka Cię interesuje? Jeśli tak, to przejrzyj link (https://sklep.labempire.com.pl/pipety-eppendorf,2,11981), pod jakim odnajdziesz niezbędne Ci informacje - sprawdź, że Cię zainteresują na długi czas.

Z kolei przekładnie hipoidalne potrzebują oleju, który chroni współpracujące ze sobą elementy przed granicznym tarciem. Olej przekładniowy może także chronić przed rdzą i rozpuszcza nieczystości oraz może chłodzić układ.




Oleje przekładniowe moglibyśmy podzielić ze względu na lepkość oraz skład chemiczny. Ich dostosowanie do konkretnych sytuacji prawdopodobne jest dzięki dodatkom uszlachetniającym, które mają wpływ na zachowanie się oleju w konkretnej temperaturze. Poprawiają one smarność i ochraniają przed rdzą a także zapobiegają starzeniu się oleju. Jakościowa klasyfikacja, która jest najczęściej stosowana to klasyfikacja API. Moglibyśmy tutaj wyróżnić sześć klas, które oznaczone są literkami GL oraz cyframi od jeden do sześć. Oleje klasy 1-3 są stosowane w mechanizmach o małych obciążeniach.


Moglibyśmy je spotkać dosyć rzadko, ponieważ w sprzedaży moglibyśmy odnaleźć w większej części skrzynie biegów, które posiadają olbrzymie obciążenie. Do tego typu skrzyni wykorzystuje się olej klasy 4 oraz pięć. Klasa sześć jest zarezerwowana dla udoskonalonych olejów, które w rzeczywistości jeszcze nie istnieją.