Co to jest pedodoncja?

on Mar 28, 2023
Stomatologia jest to dziedzina leczenia wyróżniająca się licznymi specjalnościami. Jedną z nich jest pedodoncja, zatem stomatologia dziecięca.

Lekarz pedodonta wyspecjalizowany jest w chorobach ząbków dzieci i wadami zgryzu u maluchów.

wizyta

Ciąża, USG
Author: iStock
Source: iStock

Dziedzina ta została wyodrębniona ze względu na różną budowę ząbków a także całego układu stomatologicznego maluchów. Z odmiennej budowy wypływają charakterystyczne kłopoty, które dotykają uzębienie dzieci. Pedodonta zajmuje się ich leczeniem, lecz też leczeniem schorzeń błony śluzowej i ząbkowaniem. Tym zajmuje się pedodoncja Wrocław to miasto w jakim bez kłopotu znajdziemy tego typu specjalistę.

napar
Author: lumiere

gabinety odontologii dziecięcej nierzadko są celowo przygotowane pod kątem młodych pacjentów. Jest to istotne, albowiem wizyta (Polecamy stomatologia Wołomin) u dentysty praktycznie za każdym razem jest dla dziecka źródłem stresu. Barwny, w wyższym stopniu przyjazny gabinet oraz zabawki pomagają złagodzić nerwy generowane poprzez odwiedziny u dentysty. Trzeba mieć na względzie, że w czasie wyrzynania zębów ujawniają się często wady zgryzu, zaś same ząbki są szczególnie narażone na powstawanie próchnicy. Z tej przyczyny na przegląd dentystyczny należy wybierać się z maluchem nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy. Przed pierwszą wizytą u dentysty warto przeprowadzić konsultację, w szczególności jeżeli dziecko lęka się dentysty.

Podczas takiej wizyty smyk ma okazję zaznajomić się ze stomatologiem, obejrzeć jego gabinet oraz znajdujące się w nim przyrządy, co pozwoli zmniejszyć stres w trakcie przyszłych nieodzownych zabiegów. Pamiętaj, kontroluj maluchowi zęby każdego dnia, monitoruj poprawność czyszczenia, wyrabiaj dobre przyzwyczajenia a także sam dawaj przykład.